Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

''Pracownia pod chmurką - Leśny zakątek''

http://kolumnazso.pl/images/tabliczka.jpg

„Pracownia pod chmurką  - Leśny zakątek”

            Nietypowa pracownia ekologiczna na świeżym powietrzu  powstała w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. I. J. Paderewskiego w Łasku – Kolumnie dzięki dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu,  który polegał na zagospodarowaniu wybranego miejsca na terenie należącym do szkoły w celu utworzenia punktu dydaktycznego na potrzeby prowadzenia zajęć terenowych z edukacji ekologicznej.

            Na ten cel szkoła otrzymała od WFOŚiGW kwotę w wysokości 50.000 (pięćdziesięciu tysięcy złotych) i „Leśny Zakątek” została utworzony  obok szkoły  w północno - zachodnim narożniku terenu zalesionego. Jej centralną część stanowią 4 edukacyjne stoły z bali wraz z ławkami  jako miejsce pozwalające na przeprowadzenie zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu dla około 30 uczniów, oraz pracę w grupach w wygodnych warunkach.

Nasza pracownia pod chmurką jest przystosowana do prowadzenia lekcji z biologii, przyrody, geografii czy plastyki na świeżym powietrzu pośród drzew, kwiatów a nawet grzybów. To tu zamiast tablicy z kredą, mamy kolorowe plansze dydaktyczne o drzewach, ptakach, leśnych zwierzętach czy owadach zapylających. Zamiast atlasów i książek – gry dydaktyczne sprawdzające rozpoznawanie owoców drzew, ślady zwierząt czy gatunki ptaków. Dla ciekawskich uczniów nawet życie mrówek nie pozostanie tajemnicą – bo duży drewniany model wskazuje sekretne życie tych pracowitych owadów.

Tylko w pracowni pod chmurką – ogromne grzyby „rosną” cały rok. Pośród traw i krzewów góruje borowik szlachetny, podgrzybek brunatny i pieprznik jadalny czyli kurka – te drewniane rzeźby są uwielbiane przez dzieci i na pewno zostaną dobrze zapamiętane. To doskonała pomoc szczególnie dla najmłodszych i pozwoli na poznanie podstawowych cech grzybów, ich budowy i rozpoznawanie podstawowych gatunków.

Pośród starego drzewostanu sosnowego pojawiły się nowe nasadzenia różnorodnych kwitnących krzewów i bylin. Lilaki, kaliny, azalie i rododendrony zachwycały wiosenną porą, a obsypane kwiatami dostojne hortensje zdobiły ogród całe lato. Wybór roślin nie był przypadkowy, gdyż wiele z nich to rośliny miododajne, co pozwoliło nam stworzyć miejsce przyjazne dla owadów zapylaczy. Chcemy, aby ta część pracowni  była punktem rozmów o owadach zapylaczach i punktem obserwacyjnym dla naszych uczniów, jeśli chodzi o tematy związane z budową roślin, rolą kwiatów i owocach. To też miejsce obserwacji, dlatego uzupełniliśmy je o hotel dla owadów oraz budki lęgowe, które zawisły na drzewach. Pierwsze zostały zakupione, natomiast kolejne zostaną wykonane na warsztatach przez uczniów i rodziców.

Niektóre lekcje w ekopracowni pod chmurką już się odbyły się w czerwcu i przyniosły wiele radości szczególnie najmłodszym uczniom, którzy z ogromną ciekawością i zainteresowaniem uczestniczyli w plenerowych zajęciach dotyczących rozpoznawania drzew czy roli owadów w przyrodzie. Wiele lekcji na świeżym powietrzu jeszcze przed nami bo nasza pracownia ciągle się zmienia w zależności od pory roku i pogody.

Podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej nastąpiło uroczyste otwarcie „Pracowni pod chmurką – Leśnego Zakątka” w obecności dzieci, grona pedagogicznego i  zaproszony gości. Przecięcia wstęgi dokonała Pani Elżbieta Ratyńska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi i oraz Pani Jadwiga Kurkowska naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Spraw Społecznych asyście uczniów, wiceprzewodniczących Rady Miejskiej panów Sylwestra Florczaka i Stanisława Kołodziejskiego, radnych z Kolumny Krystyny Politańskiej i Grzegorz Rosiaka oraz przewodniczącego Rady Rodziców Tomasza Piotrowskiego. Pozostaje tylko życzyć, żeby służyła jak najlepiej naszym uczniom i niech będzie inspiracją dla mieszkańców w odzyskiwaniu statusu miasta ogrodu, tak jak to było w okresie międzywojennym kiedy powstało miasto Las - Kolumna.

Data dodania: 2020-09-30 10:40:44
Data edycji: 2024-09-15 19:58:09
Ilość wyświetleń: 938

„Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca,
a której nikt nikomu nie może odebrać”

Ignacy Jan Paderewski

Partnerzy

Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej