Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

O Kolumnie

Obecnie dzielnica Łasku, niegdyś wieś powstała w XVII w. prawdopodobnie wokół młyna znajdującego się w rejonie dzisiejszego zajazdu „Jamboł”. W 1928r. Janusz Szweycer, właściciel dóbr, wyłączył ze swego majątku kilkaset hektarów lasu, które postanowił przeznaczyć na osiedle domków letniskowych dla mieszkańców Łodzi i Pabianic. W tym celu sporządził projekt osiedla, sfinansował wybudowanie stacji kolejowej i zainicjował powstanie Towarzystwa Miłośników Miasta Łask- Kolumna, któremu przekazał kilka placów przeznaczonych na cele publiczne. Janusz Szweycer dążył także do zbudowania linii tramwajowej łączącej Pabianice z Kolumną.

 

Wkrótce w pięknym sosnowym lesie powstawać zaczęły masowo duże pensjonaty wypoczynkowe dla mieszkańców Łodzi i Pabianic. Dzięki dobremu połączeniu komunikacyjnemu i walorom przyrodniczym Kolumna stała się popularną miejscowością wypoczynkową dla łodzian i pabianiczan.

W Kolumnie znajduje się kościół p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, murowany, bezstylowy, wzniesiony w 1942 r. dla potrzeb okupanta hitlerowskiego jako budynek świecki. W 1946 r. wspomniany objekt zamieniony został na świątynię, trzy lata później erygowano parafię. Na początku lat osiemdziesiątych rozpoczęto tu wznoszenie murów nowoczesnej świątyni, obecnie ukończonej i oddanej do użytku.

 

Od wielu lat Kolumna niezmiennie pozostaje popularną miejscowością wypoczynkową. Być może wkrótce w okolicach Zajazdu „Jamboł” powstanie od wielu lat planowany zalew na rzece Grabi. Choć Kolumna stale się rozwija i wciąż wzrasta liczba jej mieszkańców nie zatraciła ona jednak swojego uroku. Obecnie w tej zajmującej obszar ok. 15 km2 dzielnicy Łasku mieszka ok. 7 tyś. osób oraz znajduje się tu ponad 40 sklepów co w zestawieniu z danymi z 1988 roku- 5 tyś. mieszkańców, zaledwie kilka sklepów- wskazuje na jej szybki rozwój.

Kolumna urzeka każdego kto ją odwiedzi, a jej mieszkańcy to ludzie przyjaźni i życzliwi, dlatego też miejscowość ta ma stale powiększające się grono swoich miłośników. Nie wierzysz? Odwiedź nas, a przekonasz się, że również Ty do nich dołączysz.

Opracowała: Małgorzata Sekrecka

Zdjęcia: E.Kaczmarek

Data dodania: 2020-09-23 21:18:30
Data edycji: 2020-09-30 11:39:38
Ilość wyświetleń: 2123

„Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca,
a której nikt nikomu nie może odebrać”

Ignacy Jan Paderewski

Partnerzy

Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej