Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Ekologiczne

http://kolumnazso.pl/images/tabliczka.jpg

„Pracownia pod chmurką  - Leśny zakątek”

            Nietypowa pracownia ekologiczna na świeżym powietrzu  powstała w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. I. J. Paderewskiego w Łasku – Kolumnie dzięki dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu,  który polegał na zagospodarowaniu wybranego miejsca na terenie należącym do szkoły w celu utworzenia punktu dydaktycznego na potrzeby prowadzenia zajęć terenowych z edukacji ekologicznej.

            Na ten cel szkoła otrzymała od WFOŚiGW kwotę w wysokości 50.000 (pięćdziesięciu tysięcy złotych) i „Leśny Zakątek” została utworzony  obok szkoły  w północno - zachodnim narożniku terenu zalesionego. Jej centralną część stanowią 4 edukacyjne stoły z bali wraz z ławkami  jako miejsce pozwalające na przeprowadzenie zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu dla około 30 uczniów, oraz pracę w grupach w wygodnych warunkach.

Nasza pracownia pod chmurką jest przystosowana do prowadzenia lekcji z biologii, przyrody, geografii czy plastyki na świeżym powietrzu pośród drzew, kwiatów a nawet grzybów. To tu zamiast tablicy z kredą, mamy kolorowe plansze dydaktyczne o drzewach, ptakach, leśnych zwierzętach czy owadach zapylających. Zamiast atlasów i książek – gry dydaktyczne sprawdzające rozpoznawanie owoców drzew, ślady zwierząt czy gatunki ptaków. Dla ciekawskich uczniów nawet życie mrówek nie pozostanie tajemnicą – bo duży drewniany model wskazuje sekretne życie tych pracowitych owadów.

Tylko w pracowni pod chmurką – ogromne grzyby „rosną” cały rok. Pośród traw i krzewów góruje borowik szlachetny, podgrzybek brunatny i pieprznik jadalny czyli kurka – te drewniane rzeźby są uwielbiane przez dzieci i na pewno zostaną dobrze zapamiętane. To doskonała pomoc szczególnie dla najmłodszych i pozwoli na poznanie podstawowych cech grzybów, ich budowy i rozpoznawanie podstawowych gatunków.

Pośród starego drzewostanu sosnowego pojawiły się nowe nasadzenia różnorodnych kwitnących krzewów i bylin. Lilaki, kaliny, azalie i rododendrony zachwycały wiosenną porą, a obsypane kwiatami dostojne hortensje zdobiły ogród całe lato. Wybór roślin nie był przypadkowy, gdyż wiele z nich to rośliny miododajne, co pozwoliło nam stworzyć miejsce przyjazne dla owadów zapylaczy. Chcemy, aby ta część pracowni  była punktem rozmów o owadach zapylaczach i punktem obserwacyjnym dla naszych uczniów, jeśli chodzi o tematy związane z budową roślin, rolą kwiatów i owocach. To też miejsce obserwacji, dlatego uzupełniliśmy je o hotel dla owadów oraz budki lęgowe, które zawisły na drzewach. Pierwsze zostały zakupione, natomiast kolejne zostaną wykonane na warsztatach przez uczniów i rodziców.

Niektóre lekcje w ekopracowni pod chmurką już się odbyły się w czerwcu i przyniosły wiele radości szczególnie najmłodszym uczniom, którzy z ogromną ciekawością i zainteresowaniem uczestniczyli w plenerowych zajęciach dotyczących rozpoznawania drzew czy roli owadów w przyrodzie. Wiele lekcji na świeżym powietrzu jeszcze przed nami bo nasza pracownia ciągle się zmienia w zależności od pory roku i pogody.

Podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej nastąpiło uroczyste otwarcie „Pracowni pod chmurką – Leśnego Zakątka” w obecności dzieci, grona pedagogicznego i  zaproszony gości. Przecięcia wstęgi dokonała Pani Elżbieta Ratyńska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi i oraz Pani Jadwiga Kurkowska naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Spraw Społecznych asyście uczniów, wiceprzewodniczących Rady Miejskiej panów Sylwestra Florczaka i Stanisława Kołodziejskiego, radnych z Kolumny Krystyny Politańskiej i Grzegorz Rosiaka oraz przewodniczącego Rady Rodziców Tomasza Piotrowskiego. Pozostaje tylko życzyć, żeby służyła jak najlepiej naszym uczniom i niech będzie inspiracją dla mieszkańców w odzyskiwaniu statusu miasta ogrodu, tak jak to było w okresie międzywojennym kiedy powstało miasto Las - Kolumna.

Data dodania: 2020-09-30 10:40:44
Data edycji: 2020-10-15 21:05:51
Ilość wyświetleń: 678

„Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca,
a której nikt nikomu nie może odebrać”

Ignacy Jan Paderewski

Partnerzy

Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej