Akceptuję pliki cookies.

„Pracownia pod chmurką  - Leśny zakątek”

            Nietypowa pracownia ekologiczna na świeżym powietrzu  powstała w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. I. J. Paderewskiego w Łasku – Kolumnie dzięki dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu,  który polegał na zagospodarowaniu wybranego miejsca na terenie należącym do szkoły w celu utworzenia punktu dydaktycznego na potrzeby prowadzenia zajęć terenowych z edukacji ekologicznej.

            Na ten cel szkoła otrzymała od WFOŚiGW kwotę w wysokości 50.000 (pięćdziesięciu tysięcy złotych) i „Leśny Zakątek” została utworzony  obok szkoły  w północno - zachodnim narożniku terenu zalesionego. Jej centralną część stanowią 4 edukacyjne stoły z bali wraz z ławkami  jako miejsce pozwalające na przeprowadzenie zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu dla około 30 uczniów, oraz pracę w grupach w wygodnych warunkach.

Nasza pracownia pod chmurką jest przystosowana do prowadzenia lekcji z biologii, przyrody, geografii czy plastyki na świeżym powietrzu pośród drzew, kwiatów a nawet grzybów. To tu zamiast tablicy z kredą, mamy kolorowe plansze dydaktyczne o drzewach, ptakach, leśnych zwierzętach czy owadach zapylających. Zamiast atlasów i książek – gry dydaktyczne sprawdzające rozpoznawanie owoców drzew, ślady zwierząt czy gatunki ptaków. Dla ciekawskich uczniów nawet życie mrówek nie pozostanie tajemnicą – bo duży drewniany model wskazuje sekretne życie tych pracowitych owadów.

Tylko w pracowni pod chmurką – ogromne grzyby „rosną” cały rok. Pośród traw i krzewów góruje borowik szlachetny, podgrzybek brunatny i pieprznik jadalny czyli kurka – te drewniane rzeźby są uwielbiane przez dzieci i na pewno zostaną dobrze zapamiętane. To doskonała pomoc szczególnie dla najmłodszych i pozwoli na poznanie podstawowych cech grzybów, ich budowy i rozpoznawanie podstawowych gatunków.

Pośród starego drzewostanu sosnowego pojawiły się nowe nasadzenia różnorodnych kwitnących krzewów i bylin. Lilaki, kaliny, azalie i rododendrony zachwycały wiosenną porą, a obsypane kwiatami dostojne hortensje zdobiły ogród całe lato. Wybór roślin nie był przypadkowy, gdyż wiele z nich to rośliny miododajne, co pozwoliło nam stworzyć miejsce przyjazne dla owadów zapylaczy. Chcemy, aby ta część pracowni  była punktem rozmów o owadach zapylaczach i punktem obserwacyjnym dla naszych uczniów, jeśli chodzi o tematy związane z budową roślin, rolą kwiatów i owocach. To też miejsce obserwacji, dlatego uzupełniliśmy je o hotel dla owadów oraz budki lęgowe, które zawisły na drzewach. Pierwsze zostały zakupione, natomiast kolejne zostaną wykonane na warsztatach przez uczniów i rodziców.

Niektóre lekcje w ekopracowni pod chmurką już się odbyły się w czerwcu i przyniosły wiele radości szczególnie najmłodszym uczniom, którzy z ogromną ciekawością i zainteresowaniem uczestniczyli w plenerowych zajęciach dotyczących rozpoznawania drzew czy roli owadów w przyrodzie. Wiele lekcji na świeżym powietrzu jeszcze przed nami bo nasza pracownia ciągle się zmienia w zależności od pory roku i pogody.

Podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej nastąpiło uroczyste otwarcie „Pracowni pod chmurką – Leśnego Zakątka” w obecności dzieci, grona pedagogicznego i  zaproszony gości. Przecięcia wstęgi dokonała Pani Elżbieta Ratyńska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi i oraz Pani Jadwiga Kurkowska naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Spraw Społecznych asyście uczniów, wiceprzewodniczących Rady Miejskiej panów Sylwestra Florczaka i Stanisława Kołodziejskiego, radnych z Kolumny Krystyny Politańskiej i Grzegorz Rosiaka oraz przewodniczącego Rady Rodziców Tomasza Piotrowskiego. Pozostaje tylko życzyć, żeby służyła jak najlepiej naszym uczniom i niech będzie inspiracją dla mieszkańców w odzyskiwaniu statusu miasta ogrodu, tak jak to było w okresie międzywojennym kiedy powstało miasto Las - Kolumna.

 

 

 

 

Program edukacji ekologicznej realizowany w Szkole Podstawowej nr. 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. I. J. Paderewskiego w Łasku – Kolumnie w ramach konkursu pn. „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2017/2018” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

„Las – Kolumna – oazą czystego powietrza”

Termin realizacji : październik 2017 – czerwiec 2018 pobierz >>>

 

 

 

 

 

 

 

 

„Zagrożenie zagrożenie środowiska przyrodniczego w mojej miejscowości”

W ostatnich dniach rozstrzygnięto konkurs plastyczny na plakat „Zagrożenie zagrożenie środowiska przyrodniczego w mojej miejscowości” dla uczniów liceum.

W komisji konkursowej zasiedli: pan Tomasz Frydrychowski i pani Małgorzata Jadczak.

Wyniki:
Miejsce 1 – Michał Bartuzel IIB „Pamiętajcie o ogrodach”
Miejsce 2 – Aleksandra Madej IA „Dbaj o środowisko, to Twoje dziedzictwo”
Miejsce 2 – Oliwia Banaszczyk i Natasza Nowak IIB „Zagrożenia środowiska w naszej okolicy”
Miejsce 3 – Nikola Boik i Ewelina Grzanka IIB „Zagrożenia środowiska w Pabianicach”
Miejsce 3 – Magdalena Orłowska i Natalia Wojtaszek „Zagrożenia środowiska przyrodniczego w mojej miejscowości”
 
Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny
 • foto1
 • foto2
 • foto3
 • foto4
 • foto5
 • foto6
 • foto7
 • foto8
 • foto9
 • foto9a
 • foto9b
 • foto9c
W listopadzie i grudniu 2015r., w ramach zadań związanych z realizacją projektu PG Moja Wymarzona Ekopracownia „Przez Eksperyment do Wiedzy”, odbył się Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu łaskiego pt „Zjawiska zatrzymane w kadrze” oraz w ramach zadań związanych z realizacją projektu LO Moja Wymarzona Ekopracownia „Zielona Przystań Licealisty”, odbył się Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu łaskiego pt „Przyroda w obiektywie, czyli piękno tkwi w szczegółach”.
Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszeniową należało składać osobiście lub przesłać do 9 grudnia 2015 r. na adres ZSO w Kolumnie. W konkursie wzięło udział 7 uczniów z 3 gimnazjów powiatu łaskiego: z PG w ZS w Kwiatkowicach - Agnieszka Mielczarek, Szymon Marianowski, Daria Pietrzak, z PG nr 1 im Kardynała St. Wyszyńskiego w Łasku - Katarzyna Melon, Wiktoria Grzelak, 
a z PG nr 3  w ZSO im I. J. Paderewskiego w Łasku – Kolumnie - Karol Obrębski, Franciszek Szczepaniak oraz 9 uczniów z 3 szkół ponadgimnazjalnych powiatu łaskiego: z I LO im Tadeusza Kościuszki w Łasku - Aleksandra Dałek, z ZSP nr 1 im gen. Władysława Andersa w Łasku - Jga Morejko, Agata Gajewska, Klarecka Katarzyna, Anna Melon, z LO w ZSO im I. J. Paderewskiego w Łasku – Kolumnie - Ewelina Grzanka, Nikola Boik, Natalia Wojtaszek, Magdalena Orłowska.
W komisji konkursowej były: 
pani Małgorzata Jadczak (plastyk),
pani Monika Roszuk – Brząkała (n-l biologii),
pani Katarzyna Perlik (fotografik).
Wśród gimnazjalistów: 
1 miejsce zajął Szymon Marianowski z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Kwiatkowicach (zdjęcia „Magiczne Drzewko” i „Kropla Życia”),
2 miejsce: Agnieszka Mielczarek z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Kwiatkowicach („Rosa na liściach róży”),
3 miejsce: Karol Obrębski z Publicznego Gimnazjum nr 3  w Zespole Szkół Ogólnokształcących  im I. J. Paderewskiego w Łasku – Kolumnie („Pierwszy śnieg”).
Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych:
1 miejsce zajęła Iga Morejko z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. W. Andersa w Łasku (zdjęciem „Kłosek”),
2 miejsce: Nikola Boik z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. I. J. Paderewskiego w Łasku – Kolumnie („Z życia drapieżnika” i „Motyla biel”),
3 miejsce: Katarzyna Klarecka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. generała W. Andersa w Łasku („Jesienią malowane” i „Kacza ferajna”)
wyróżnienia: 
Magdalena Orłowska z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. I. J. Paderewskiego w Łasku – Kolumnie („Róża”)
Agata Gajewska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. generała W. Andersa w Łasku („Zamrożone w czasie i przestrzeni”).

Nagrody ufondowało Nadleśnictwo Kolumna (reprezentowane przez p. Jacka Wójtowicza) oraz Rada Rodziców ZSO (reprezentowana przez p. Tomasza Piotrowskiego)

"Przyroda wokół nas"
W dniu 21 stycznia został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny dla uczniów naszej SP "Przyroda wokół nas". Komisja konkursowa w składzie: p. Maria Witczak, p. Iwona Solecka i p. Renata Pawlak przyznała miejsca w 3 kategoriach.
foto sp
 
Kategoria klas I - III SP:
1 miejsce Sabina Kubiak z kl. II a,
1 miejsce Pola Janusz z kl. III b,
2 miejsce Oliwia Guberska z kl. II a,
3 miejsce Mateusz Dworczak z kl. III b.
 
Kategoria klas IV - VI - zwierzęta:
1 miejsce Kacper Łukaszewski kl. IV a,
1 miejsce Wiktoria Prusisz z kl. VI b,
2 miejsce Kornelia Kamyk z kl. IV a,
3 miejsce Nikola Nowaczyk z kl. IV a,
wyróżnienie Rozalia Jaźwiec kl. IV a.
 
Kategoria klas IV - VI - rośliny:
1 miejsce Rozalia Kubiak kl. V b,
1 miejsce Marcelina Kubiak z kl. VI b,
2 miejsce Nina Owczarek z kl. VI b,
3 miejsce Patrycja Florczak z kl. VI a,
wyróżnienie Kinga Kardas kl. VI a,
wyróżnienie Wiktoria Świtała kl. VI b.

 Projekt "POGODA"

W ramach zajęć ekologicznych uczniowie klasy IIb wraz z wychowawczynią Renatą Pawlak przystąpili do projektu "Pogoda". W tym celu w miesiącu październiku i listopadzie klasa wybrała się do lasu, by obserwować i badać pogodę. Uczniowie byli podzieleni na grupy , każda z grup miała przydzielone zadanie do realizacji. Dzieci obserwowały chmury, mierzyły temperaturę powietrza, badały siłę i kierunek wiatru. Później odbyły się gry i zabawy terenowe. Wszyscy świetnie się bawili.

 • pogoda1
 • pogoda3
 • pogoda4
 • pogoda5
 • pogoda6
 • pogoda7
 • pogoda8
 • pogoda9
 • pogoda9a

Akcja „Październik Miesiącem Dobroci dla Zwierząt”

Przez cały październik w naszym ZSO zbieraliśmy dary dla Schroniska dla Zwierząt w Pabianicach. Najbardziej aktywnie włączyli się w akcję uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie szkoły podstawowej wykonali plakaty i zbierali karmę, posłania, miski itp. zebrano imponującą ilość darów (co widać na zdjęciach). W sumie: 40,1 kg karmy suchej, 26,6 kg karmy w różnych puszkach, 16 różnych przekąsek, 10 legowisk różnego typu. Bardzo sprawnie i aktywnie zorganizował akcję sprzedaży ciast i tostów Samorząd Uczniowski gimnazjum pod opieką pana Jacka Raczkowskiego. Już po kilku dniach akcji zarobili 445 zł i 90 groszy (po odjęciu kosztów poniesionych wcześniej). Niestety, nie udało się zmobilizować do pracy uczniów liceum, ale mamy nadzieję, że nowy samorząd włączy się do kolejnych akcji.

 • dla_zwierzaka01
 • dla_zwierzaka02
 • dla_zwierzaka05
 • dla_zwierzaka06
 • dla_zwierzaka07
 • dla_zwierzaka08


UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA EKOPRACOWNI - 21.10.2015r. (godz. 13.00)

OTWARCIE EKOPRACOWNI „Przez Eksperyment do Wiedzy” 

 • 209_1
 • 209_2
 • 209_3
 • 209_3a
 • 209_3b
 • 209_4
 • 209_5
 • 209_6
 • 209_7
 • 209_7a
 • 209_8
 • 209_8a
 • 209_8b
 • 209_9
 • 209_9a
 • 209_9aa
 • 209_9b
 • 209_9c
 • 209_9d
 • 209_9e
 • 209_9f


Zielona Przystań Licealisty” - już otwarta

 • 17_1
 • 17_1a
 • 17_2
 • 17_2a
 • 17_2b
 • 17_3
 • 17_4jpg
 • 17_5
 • 17_6

Zielona Przystań Licealisty” 

 • eko17-1
 • eko17-2
 • eko17-3

"Zielono mi…” - aż chciałoby się zanucić piosenki, wchodząc do nowej ekopracowni w Liceum Ogólnokształcącym w ZSO im. I. J. Paderewskiego w Łasku - Kolumnie. Wprawdzie otwarcie ma dopiero nastąpić 21 października 2015 roku, ale wszyscy już z podziwem spoglądają, jak z dnia na dzień zwykła sala lekcyjna zamienia się w niepowtarzalną "Zieloną przystań licealisty". Taką właśnie nazwę nosi nasza nowa ekopracownia utworzona w ramach konkursu "Moja wymarzona ekopracownia" przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Na utworzenie pracowni przeznaczono 42 000 z czego 37 600 dofinansował WFOŚiGW, a 4 400 zł Rada Rodziców ZSO.

Zgodnie z nazwą w pracowni króluje zieleń: na ścianach, meblach, jak i zieleń roślin na parapetach okiennych. Na jednej ze ścian fototapeta przedstawiająca mapę świata, a nad tablicą schemat DNA przypominają nam o charakterze pracowni: biologiczno - geograficzna. Mamy tu nietypowe zielone stoliki w kształcie trapezu, które po połaczeniu tworzą doskonałe miejsca do spokojnej pracy w grupach, prowadzenia obserwacji i doświadczeń.

Pracownia została urządzona z myślą o naszych licealistach przygotowujących się do matury z biologii i geografii. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu zakupione zostały nowoczesne mikroskopy oraz zestawy preparacyjne i barwniki do samodzielnego przygotowywania preparatów. W pracowni pojawił się model szkieletu człowieka nazywany żartobliwie przez uczniów – Kostkiem oraz wiele innych modeli biologicznych, np. model DNA, wirusów, przekrój przez łodygi. Nasza baza pomocy dydaktycznych wzbogaciła się także o liczne mapy i plansze, programy multimedialne oraz atlasy geograficzne. Tak bogate wyposażenie z pewnością pozwoli licealistom lepiej poznać tajniki nauk przyrodniczych oraz spojrzeć innym okiem na świat zarówno w skali mikro jak i makro .

Przygotowując się do realizacji programu ekologicznego w ramach nowootwartej ekopracowni, zakupiliśmy także pomoce służące do oznaczania stanu czystości środowiska, np. czystości wody, czy stanu gleby. Stąd w pracowni pojawiły się walizki ekobadacza oraz zestawy do badania gleby, które będą wykorzystane na lekcjach geografii lub na zajęciach pozalekcyjnych w ramach koła ekologiczno - biologicznego.

Działania ekologiczne nie są dla naszego Liceum nowością, gdyż rokrocznie uczestniczymy w różnorodnych akcjach, konkursach, czy działaniach o charakterze proekologicznym. Także w tym roku szkolnym zaplanowaliśmy wiele "ekologicznych atrakcji". Już teraz ogłosiliśmy konkurs na najpiękniejszy jesienny zielnik oraz konkurs fotograficzny. Planujemy także pogłębić naszą współpracę z Nadleśnictwem Kolumna poprzez uczestnictwo w zajęciach i lekcjach w terenie, zachęcając młodzież do poznawania naszej pięknej okolicy.

 

Taką pracownię sobie wymarzyliśmy - i udało się. Zielona Przystań Licealistyjest już prawie gotowa, a i uczniowie z niecierpliwością czekają na pierwsze zajęcia w nowoczesnej pełnej zieleni sali.

Pierwsze zajęcia z chemii i biologii w ekopracowni LO "Zielona przystań licealisty"

 • chemiczne01
 • chemiczne03
 • chemiczne04
 • chemiczne05
 • chemiczne06
 • chemiczne10
 • chemiczne11
 • chemiczne13
 • chemiczne14

„Przez Eksperyment do Wiedzy”

 • eko209-1
 • eko209-3
 • eko209-4

 

Trwają ostatnie prace porządkowe przed otwarciem nowej ekopracowni w naszym gimnazjum. Utworzenie pracowni zrealizowane zostało przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Moja wymarzona ekopracownia". Całkowita wartość zadania wynosiła 44.200 zł, a wysokość uzyskanej dotacji  39.400 zł. Pozostałe koszty w wysokości 4800 zł sfinansowała Rada Rodziców ZSO.

 

Dzięki zaangażowaniu Dyrekcji Szkoły pani Haliny Wawrzyniak – Lichej oraz nauczycieli chemii i fizyki powstał pomysł na "Moją wymarzoną ekopracownię -"Przez Eksperyment do Wiedzy", a dzięki uzyskanej dotacji mogliśmy urzeczywistnić marzenia i utworzyć nowoczesną pracownię fizyczno- chemiczną z bogatą bazą pomocy dydaktycznych.

 

Uczniowie z zainteresowaniem podglądają, cóż zmieniło się w ich dawnej sali 209, a zmieniło się bardzo dużo! Sala została pomalowana, wymieniono wykładzinę podłogową i oświetlenie. Na ścianie pojawiły się fototapety min. z układem okresowym pierwiastków chemicznych oraz układem słonecznym. Klasa nabrała kolorów dzięki nietypowym obrotowym czerwonym krzesłom i niebieskim stolikom. Nowoczesny sprzęt komputerowy oraz tablica interaktywna pozwoli na wykorzystanie zasobów multimedialnych i przedstawienie chemicznych zawiłości w innej odsłonie.

 

Uzyskana dotacja pozwoliła na zakup do ekopracowni szkła laboratoryjnego odczynników chemicznych oraz niezbędnych pomocy dydaktycznych do nauczania chemii i fizyki. Przygotowując się do otwarcia ekopracowni realizujemy bogaty program o charakterze ekologicznym. W ramach zaplanowanych działań prowadzimy zbiórkę surowców wtórnych, wybieramy projekty o charakterze ekologicznym i zapraszamy uczniów do udziału w różnych konkursach. Gimnazjaliści mogą uczestniczyc w zajęciach pozalekcyjnych z chemii i fizyki oraz "lekcjach wyjazdowych", np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.     Wszystkie nasze działania mają na celu zainteresować uczniów naukami przyrodniczymi i poprzez doświadczenia wykonane samodzielnie i pokazy nauczycielskie ułatwić zrozumienie trudnych zagadnień. Jednocześnie poprzez liczne akcje o charakterze proekologicznym chcemy zwrócić uwagę młodzieży na współczesne zagrożenia świata, na prawidłową segregację odpadów, czy rolę zieleni w życiu człowieka.

 

 Otwarcie nowej ekopracowni „Przez Eksperyment do Wiedzy” planowane jest na 21 października 2015 roku. Czekamy z niecierpliwością na ten moment, aby nasi uczniowie mogli zasiąść w ławkach nowej pracowni i korzystać ze zgromadzonych tu pomocy.

 

W dniu 27 marca 2015 roku odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo-Leśnej "Las naszym Bogactwem" dla Uczniów Szkół Podstawowych. Organizatorkami konkursu były: pani Katarzyna Mielczarek i pani Monika Roszuk – Brząkała, a sponsorem nagród: Nadleśnictwo Kolumna. W konkursie wzięły udział trzyosobowe drużyny uczniów z 6 szkół podstawowych, łącznie 18 uczniów.

 

Pierwszym etapem był indywidualny test wiedzy, składający się z 27 zadań otwartych i zamkniętych. Najlepsze były dwie uczennice: Agnieszka Mielczarek ze Szkoły Podstawowej w Kwiatkowicach oraz Wiktoria Prusisz ze Szkoły Podstawowej w Kolumnie. Drugie miejsce zajęła Sandra Tomczak ze Szkoły Podstawowej w Kolumnie, a trzecie – Jakub Kozłowski ze Szkoły Podstawowej w Bałuczu.

 

Drugim etapem był konkurs drużynowy, składający się z 6 zadań różnego typu. Najwięcej punktów i pierwsze miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku. Drugie miejsce – Szkoła Podstawowa w Bałuczu, a trzecie Szkoła Podstawowa z Sędziejowic.

 

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i gratulujemy olbrzymiej wiedzy przyrodniczej.

 

 • las1
 • las2
 • las3a
 • las4
 • las5
 • las6
 • las7
 • las8
 • las9

 

Jaki piękny jest ten świat – otwarcie nowej ekopracowni

eko1

eko3

eko2

eko4

 

 

Uroczyste otwarcie nowej ekopracowni w SP nr 4 nastąpiło 7 października 2014 roku. Wśród zaproszonych gości obecni byli p. Zbigniew Stasiak, z-ca Zarządu WFOŚiGW, p. Renata Dyczak, z-ca Kierownika Zespołu OA, p. Beata Mielczarek, Sekretarz Gminy Łask, p. Grzegorz Rosiak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łasku oraz przedstawiciele Rady Rodziców ZSO w Łasku-Kolumnie.

Odnowiona i wyposażona w profesjonalny sprzęt ekopracownia robi duże wrażenie. Dwie ściany na końcu pracowni i nad tablicą zdobią wielkoformatowe fototapety. Wpasowuję się one znakomicie w kolorystykę sali, gdzie zdecydowanie dominują różne odcienie koloru zielonego. Wzdłuż ściany z fototapetą umieszczono prostokątne biurka przeznaczone do prowadzenia badań: mikroskopowania, przygotowania preparatów oraz doświadczeń chemicznych. W sali pojawiło się także duże biurko pokazowe z przeznaczeniem na demonstrację modeli oraz eksperymentów wykonywanych przez uczniów lub nauczyciela.
Stanowisko nauczycielskie wyposażono w laptop połączony z tablicą interaktywną i rzutnikiem multimedialnym, co umożliwi wykorzystanie nowoczesnych programów multimedialnych z przyrody, z edukacji ekologicznej oraz gier edukacyjnych. Ponadto umożliwi prowadzącym uatrakcyjnienie lekcji poprzez prezentacje ciekawych filmów, zdjęć, schematów itp. W pracowni uczniowie, w zależności od omawianego zagadnienia, będą przygotowywać wystawy dotyczące zagrożeń, na jakie narażeni są we współczesnym świecie człowieka oraz otaczająca go przyroda.
W tego typu ekspozycjach z pewnością pomocny okaże się, stanowiący wyposażenie pracowni, model szkieletu ludzkiego.

 

W środę 24.04.2013r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny dla klas IV, w którym udział wzięli 3-osobowe drużyny uczniów z SP nr 1, SP nr 4 w Kolumnie, SP nr 5, SP Teodory, SP Wiewiórczyn. Stan wiedzy uczniów oceniało 3 osobowe jury w składzie: Prezes Eko-Region Bełchatów – Sylwester Legiędź, Przewodnicząca Rady Rodziców w SP nr 1 – Patrycja Gustaw-Chrzanowska oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 – Jolanta Wilczyńska. Uczniowie naszej szkoły zajęli  I miejsce z wynikiem 68 pkt, wyprzedzająć SP nr 1 – II miejsce z wynikiem 59 pkt, SP nr 5 oraz SP Wiewiórczyn – III miejsce z wynikami 54 pkt, SP Teodory – IV miejsce z wynikiem 44 pkt. Skład drużyny z SP Kolumny: Jakub Leśniak – klasa IV a, Iga Salamaga – klasa IV a, Marika Ruszczyńska – klas IV b. Opiekunem drużyny była Monika Roszuk – Brząkała.

IMG 1132

 

Projekt ekologiczny w ZSO w Kolumnie

W okresie od 10.12.2012 r. do 10.06.2013 r. realizowany był w Szkole Podstawowej nr 4 i w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Łasku – Kolumnie projekt edukacji ekologicznej pod hasłem „Ziemia łódzka piękna i czysta – wiem, potrafię i działam na rzecz środowiska przyrodniczego okolicy”.

Celem projektu było nabycie przez uczniów wiedzy o zagrożeniach środowiska, a zwłaszcza tego najbliższego oraz konieczność zapobiegania i likwidowania zagrożeń. Uczeń miał w ten sposób możliwość nabycia wiedzy i umiejętności, które sprawią, że będzie człowiekiem odpowiedzialnym za stan środowiska w którym żyje. Realizacja programu „Stan środowiska przyrodniczego mojej okolicy” przyczyniła się do kształtowania przekonań i postaw proekologicznych wśród uczniów naszej szkoły, którzy:

 • nauczyli się odpowiedzialności i poszanowania każdej formy życia
 • rozwinęli swoje zainteresowania tematyką ekologiczną
 • podejmują działania proekologiczne
 • odznaczają się odpowiednią kulturą zachowania w czasie kontaktu z przyrodą

 Środki na jego realizację w formie dotacji w wysokości 13.447 zł pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, natomiast wkład własny w wysokości 1.550 zł. pokryła Rada Rodziców ZSO.

Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w dwóch wycieczkach: do Palmiarni i Ogrodu Botanicznego w Łodzi oraz do arboretum w Rogowie, podczas których mieli bezpośredni kontakt z przyrodą pogłębiony o rzetelną wiedzę tamtejszych pracowników.

Szkoła wzbogaciła się o liczne pomoce dydaktyczne m.in. mikroskopy, lornetki, kompasy, lupy, walizki ekobadacza, książki, filmy, programy multimedialne, które były wykorzystywane podczas lekcji biologii, chemii, geografii i przyrody. W ich trakcie uczniowie pracowali indywidualnie lub grupowo z wykorzystaniem metod aktywizujących, dokonując badań i obserwacji zjawisk oraz procesów zachodzących w najbliższym środowisku. Dodatkowo uczniowie brali udział w lekcjach w Nadleśnictwie Kolumna z udziałem leśników, którzy w bardzo ciekawy sposób przybliżali tematyką związaną z ekosystemem lasu i zagrożeniami jego funkcjonowania.

Podsumowanie realizacji projektu miało miejsce 10 czerwca b.r. podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Ochrony Środowiska w czterech grupach wiekowych. W uroczystości udział wzięli m.in.: p. Grzegorz Rosiak-wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łasku,
p. Krystyna Politańska-przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej. Rozstrzygnięto wyniki ogłoszonego wcześniej konkursu fotograficznego na najciekawsze zdjęcia otaczającej nas przyrody.

Laureatami konkursu fotograficznego zostali w kategoriach wiekowych zostali uczniowie:

Grand prix      – Jagoda Jóźwin z klasy IVb SP

– Marika Ruszczyńska z klasy IVb SP

1 miejsce         – Nikolas Karolczak z klasy IIa SP

– Izabela Wolska-Brodzińska z klasy IVa SP

– Aleksandra Ciemnoczołowska z klasy VaSP

                        – Ewa Ciemnoczołowska z klasy Ia GIM

– Adam Brząkała z klasy Ib GIM

– Kacper Janiszewski z klasy Ib LO

2 miejsce         – Amelia Oleszczak z klasy IVb SP

– Emilia Wolska z klasy IVb SP

wyróżnienie    – Karol Obrębski z klasy VIa SP

 Odbył się też konkurs wiedzy ekologicznej.

Laureatami konkursu wiedzy ekologicznej zostali:

1 miejsce         – Marika Ruszczyńska z klasy IVb SP (21 p.)

1 miejsce         – Monika Nowak z klasy Ib GIM (34 p.)

2 miejsce         – Hanna Tarasiewicz z klasy VIa SP (20 p.)

– Jakub Leśniak z klasy IVa SP (20 p.)

2 miejsce         – Konrad Pelc z klasy IIIb SP (33 p.)

3 miejsce         – Joanna Budzińska z klasy Va SP (19 p.)

– Leszek Kaczmarek z klasy IIIb SP (32 p.)

Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali dyplomy oraz wartościowe nagrody, m.in.: multimedialne ramki fotograficzne, lornetki, nośniki pamięci, bezprzewodowe myszki komputerowe, albumy, poradniki fotografii cyfrowej. Każde dziecko dostało także budkę lęgową lub karmnik dla ptaków.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali część artystyczną, podczas której były propagowane treści ekologiczne w formie scenki o recyklingu, wystawy plastycznej, prezentacji multimedialnej.

Zakończony projekt niewątpliwie jeszcze bardziej pogłębił wśród naszych uczniów wiedzę i zainteresowania ekologią. Stali się oni wrażliwsi na piękno otaczającej nas przyrody
i świadomi zagrożeń, jakie powoduje człowiek poprzez nieprawidłowe użytkowanie zasobów przyrody.

 IMG 1944

IMG 1959

 

DSC00848a

DSC02980-1a

DSC03107a

IMG 1916

IMG 1915

 

Projekt edukacji ekologicznej „Ziemia łódzka piękna i czysta – wiem, potrafię i działam na rzecz środowiska przyrodniczego mojej okolicy” otrzymał dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji 13447 zł i będzie realizowany w naszej szkole do 10 czerwca 2013 r.
Projekt będzie realizowany z uczniami klas IV – VI szkoły podstawowej oraz z uczniami klas gimnazjalnych w ramach prowadzonych zajęć z przyrody, geografii, biologii i chemii oraz godzin wychowawczych.
Realizacja tego projektu przyczyni się do kształtowania przekonań i postaw proekologicznych wśród uczniów naszej szkoły, którzy:
•nauczą się odpowiedzialności i poszanowania każdej formy życia
•rozwiną swoje zainteresowanie tematyką ekologiczną
•będą podejmować działania proekologiczne
•odznaczać się będą odpowiednią kulturą zachowania w czasie kontaktu z przyrodą.


                                                  logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip