Akceptuję pliki cookies.

 Uczniowie z Kolumny na cmentarzu żołnierzy I wojny światowej

Słoneczna jesień sprzyja szkolnym wycieczkom. Dnia 3 października klasa VI b wraz z wychowawczynią panią Dorotą Janiszewską wybrała się na rowerowy rajd.

Celem wyprawy było dotarcie na jeden z największych cmentarzy wojennych okresu I wojny światowej na ziemiach polskich w pobliżu miejscowości Wymysłów Piaski.

W najbliższych tygodniach będziemy obchodzić 100 rocznicę bitwy o Łódź, w której zacięte walki toczyły oddziały wojsk niemieckich i rosyjskich. Duża część poległych żołnierzy w starciach z listopada i grudnia 1914 roku została pochowana właśnie na wspomnianym cmentarzu. Upływ wieku sprawił, że kwatery wojenne robią wrażenie opuszczonych i zapomnianych przez ludzi, miejscami zauważalne są ślady dewastacji. Zmienił się układ dróg, pobliskie osady w ostatnich dekadach wyludniły się a następne pokolenia mają prawo przywiązywać więcej dbałości do miejsc martyrologii z czasów II wojny światowej.

Miejsce jest rzadko odwiedzane. Większość uczniów i ich rodzin nie zna tego punktu na mapie naszego rejonu. Wycieczka była więc dobrym rozwiązaniem na zapoznanie szkolnej społeczności z ta ciekawą kartą historii. Uczniowie wykonali kilka zadań m.in. odczytali część inskrypcji nagrobnych. Natrafili na kilka mogił, gdzie spoczywają żołnierze o polsko brzmiących nazwiskach np. Franciszek Bukowski. Polskie nazwiska pojawiły się zarówno wśród części rosyjskiej cmentarza i niemieckiej. Stąd wniosek jaki pojawił się w kartach pracy szóstoklasistów; działania I wojny światowej obracały się często w bratobójczą walkę wśród Polaków. Końcowy akcent wycieczki to wspólne ognisko

Był to doskonały moment na podzielenie się refleksjami i podsumowanie wycieczk  D.J.

 

IMG 1548

IMG 1551

IMG 1556

P1040188


                                                  logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip