Akceptuję pliki cookies.

 

W dniach 15-22 września Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kolumnie gościł młodzież z Danii. To już kolejny raz, kiedy uczniowie z położonego kilkanaście kilometrów od Kopenhagi Hundige  przyjechali do Polski w ramach wymiany międzyszkolnej.

Przyjaźń między dwiema szkołami rozpoczęła się w 1995 roku i nieprzerwanie trwa, czego efektem są wyjazdy uczniów z Kolumny do Danii i wizyty Duńczyków w Polsce. Nie od dziś wiadomo, że dobrze poznać czyjąś kulturę można tylko przez osobisty kontakt z jej przedstawicielami, dlatego w ciągu tych kilku dni uczniowie starali się przekazać swym nowym kolegom jak najwięcej wiadomości o naszym kraju. 

Na początku wizyty w Kolumnie odbyła się uroczystość powitalna, podczas której głos zabierali dyrektor Lille Skole w Hundige oraz pani dyrektor ZSO Halina Wawrzyniak–Licha., zapewniając o dużym znaczeniu, jakie mają wymiany młodzieży dla obydwu szkół. Następnie zagraniczni goście odwiedzili łódzkie muzeum sztuki współczesnej i Manufakturę. Po weekendzie, który Duńczycy spędzili z goszczącymi ich rodzinami, uczniowie wyjechali na kilkudniową wycieczkę na południe kraju.

Aby poszerzyć swoją wiedzę nie tylko o  historii Polski, ale i całej Europy, zwiedzili zespół obozów koncentracyjnych w Auschwitz. W kolejnych dniach integracja polsko-duńska przebiegała w Krakowie i Zakopanem. Dawna stolica zachwyciła gości Starym Miastem i Wawelem. Uczestnicy wycieczki odwiedzili też kościół Mariacki. Duże wrażenie na gościach zrobiło piękno Tatr. W Zakopanem młodzież zobaczyła skocznię narciarską i przeszła jedną z najbardziej znanych polskich ulic - Krupówkami. Jednak wizyta w górach nie byłaby ważna, gdyby nie choć krótki spacer górskim szlakiem. Uczniowie wybrali się zatem do Doliny Kościeliskiej. Weszli także do Jaskini Mroźnej i po odpoczynku w schronisku Ornak ruszyli w drogę powrotną do pensjonatu. Był to niestety ostatni dzień wizyty Duńczyków w Polsce.

Młodzieży z trudem przyszło pożegnanie nowych przyjaciół, ale z pewnością zawarte znajomości przetrwają jeszcze długi czas. Wspólnie spędzone chwile były możliwością wzajemnego poznania swoich kultur i zwyczajów, a będzie do tego okazja jeszcze wiele razy, gdyż zarówno szkoła w Kolumnie, jak i w Hundige pragnie kontynuować tradycję młodzieżowych wymian.

                                                                                                                          Anna Buss


wymiana1

 wymiana2

 

 


                                                  logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip