Akceptuję pliki cookies.

 

31 kwietnia 2014r. nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w akademii z okazji świąt majowych. Uczniowie kl. II b GIM przypomnieli nam, że Wielka Majówka to nie tylko wypoczynek, wyjazdy czy spotkania w plenerze. Jest czas na złapanie oddechu, ale to również czas pogłębiania uczuć patriotycznych. Obok entuzjazmu wolnych dni powinna nam udzielać się atmosfera dumy z osiągnięć naszych przodków.

 

Praktyka długiego weekendu zaistniała w Polsce dopiero po 1989 roku. O ile bowiem 1 maja, czyli Święto Pracy, jako jedno z najbardziej sztandarowych okazji Polski Ludowej był dniem ustawowo wolnym przez cały okres komunizmu, o tyle świętowanie 3 maja było zabronione od 1951 roku. Do łask okazja ta wróciła dopiero
w roku 1990.

 

3 maja to Narodowe Święto Konstytucji, upamiętniające jej uchwalenie w 1791 roku. Był to pierwszy
w Europie, a drugi na świecie (po Stanach Zjednoczonych) akt tego typu. Jego doniosłość polegała między innymi na sformułowaniu nowoczesnej definicji narodu, do którego zaliczono oprócz szlachty także mieszczaństwo
i chłopów. Innym ważnym osiągnięciem Konstytucji było zniesienie zasady liberum veto i wprowadzenie zasady większości głosów w praktyce sejmowej. Ponadto 3 maja wypada również kościelne święto Matki Bożej Królowej Polski.

 

Z kolei 2 maja – jako dzień sąsiadujący w kalendarzu z dwoma świętami państwowymi – w 2004 roku ustanowiono Świętem Flagi. W tym roku mamy jeszcze jeden powód do świętowania, oto 1 maja mija okrągła 10-ta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 

Kiedy będziemy się cieszyć z dni wolnych, nie zapominajmy o przeszłości naszego Narodu.
Starajmy się żyć w świadomości, ile te święta dla nas znaczą.

Prezentację i uroczystość przygotowali uczniowie klasy II b. GIM pod opieką p. Doroty Janiszewskiej i p. Anny Bełżyckiej: Dominika Michalska, Kinga Klimczak, Ola Madej, Paulina Kawczyńska, Konrad Janusz, Mariusz Kozieł.


maj1

maj2

maj3

foto: p. K. Mielczarek

 

                                                   logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip