Akceptuję pliki cookies.

Trudno uwierzyć, że minęło już 20 lat naszej przyjaźni” – tymi słowami rozpoczęła pani Krystyna Politańska swoje wystąpienie w Szkole im. Nicolasa Borna w Dannenbergu podczas uroczystości jubileuszowych, na którą przybyli wszyscy współorganizatorzy zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej. W tym czasie trwała 21 wymiana młodzieży, zorganizowana na mocy porozumienia podpisanego w czerwcu 1993 r. przez ówczesne władze miast: panów Andrzeja Owczarka i Ericha Krügera oraz panią dyrektor ZSO Krystynę Politańską i pana Władysława Stawickiego.

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Ignacego Jana Paderewskiego po raz jedenasty byli gośćmi rodzin niemieckich i uczestniczyli w ich codziennym życiu, poznali okolice Dannenbergu oraz mieli możliwość zwiedzenia „miasta samochodów’ Wolfsburga i stolicy Niemiec.wymiana-1

 

Na ostatni wieczór wspólnie ze swoimi gospodarzami przygotowali występ muzyczny, zagrali i zaśpiewali piosenkę „Roads on travel”, przygotowali również dekorację z motywami polsko – niemieckimi. Wszystko po to, aby stworzyć niecodzienny nastrój uroczystości, która była podsumowaniem trwającego od 20 lat partnerstwa pomiędzy naszymi społecznościami i jednocześnie podziękowaniem dla tych, którzy zawiązywali współpracę oraz tych, którzy dokładali wszelkich starań, aby nawiązana w roku 1993 r. przyjaźń rozwijała się i trwała do dziś.

Marcin Maliszak, nauczyciel języka niemieckiego w ZSO w Łasku – Kolumnie, koordynator projektu przygotował pamiątkowe fotoalbumy upamiętniające osoby zaangażowane zarówno z Niemiec jak i z Polski, które zastały wręczone na uroczystości Erichowi Krüger,   Jürgenowi Meyer – burmistrzowi zbiorowej gminy Elbtalaue, Reinhardowi Deegen – dyrektorowi szkoły, Manfredowi Kampferbeck i Jürgenowi Sippel – koordynatorom wymiany.

 

 

 

wymiana-2

 

Gratulacje i słowa podziękowania dla szkół płynęły zarówno ze strony władz samorządowych Dolnej Saksonii jak i przedstawicieli naszej gminy. Wzruszenie towarzyszyło wszystkim uczestnikom uroczystości. Uczniowie wymieniali się prezentami i życzyli szybkiego ponownego spotkania. Wszyscy składali deklaracje, że będą utrzymywać z sobą kontakt w sieci i umawiali się na spotkanie w wakacje, wszak Dannenberg jest oddalony od Kolumny tylko o 800 km.

 wymiana-3

Początki wymiany nie były łatwe, musieliśmy pokonać wiele barier, ale szczęśliwie nasza ojczyzna zmieniała się, co obserwowali za każdym razem nasi goście, a my z upływem lat mieliśmy mniej powodów, żeby czuć zażenowanie. W tej chwili możemy przygotować dla uczniów z Dannenbergu program, z którego będą bardzo zadowoleni.

Niezmienna pozostała otwartość, życzliwość i opiekuńczość goszczących niemiecką młodzież mieszkańców Kolumny. Dzięki pomocy rodziców naszych uczniów i ich wsparciu za każdym razem potrafimy stworzyć atmosferę, która sprawia, że wszyscy chcą do nas wracać.

Wymiana polsko – niemiecka prowadzona przez Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Ignacego Jana Paderewskiego promuje przede wszystkim naszą małą Ojczyznę, ale również dzięki niej nasi partnerzy mogą przekonać się, że tak naprawdę młodzi ludzie mają wiele wspólnego: takie same marzenia, podobne pasje i zamiłowania. Tak jak na początku wymiany powiedział Erich Krüger: „Młodzież niemiecka tak samo może się uczyć od swoich polskich rówieśników, jak i oni od nich”.

W imieniu ponad 200 uczniów naszej szkoły, którzy wyjechali do Dannenbergu serdecznie dziękuję wszystkim koordynatorom, osobom wspierającym, a szczególnie inicjatorom pani Krystynie Politańskiej i Władysławowi Stawickiemu za umożliwienie przeżycia tej niezapomnianej przygody.

                                           Halina Wawrzyniak – Licha – dyrektor ZSO


                                                  logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip