Akceptuję pliki cookies.

W dniach 27 maja -2 czerwca 2015r.

gościliśmy zaprzyjaźnioną grupę Węgrów

    Jest to już druga edycja wymiany młodzieży między ZSO w Łasku - Kolumnie a Szkołą Polonijną w węgierskim mieście Dunaujvaros. Kontakt zawdzięczamy pani Ewie Modrzejewskiej, pochodzącej z naszej miejscowości a od kilkudziesięciu lat mieszkającej nad Dunajem. Pani Ewa jest tam nauczycielką polonijną i czynnie działa w Samorządzie Polaków na Węgrzech.

     Tegoroczna wymiana rozpoczęła się od prezentacji najbliższej okolicy. Z dużą pomocą przyszli nam pracownicy Muzeum Miasta Łask, to pod ich opieką odkrywaliśmy tajemnice Łaskiej Kolegiaty, rynku i kościoła pod wezwaniem św. Ducha w formie questingu. Zarówno nasi uczniowie jak i goście z Węgier świetnie się bawili rozwiązując różnorodne wierszowane łamigłówki i szukając ukrytego skarbu. W kolejnym dniu młodzież wybrała się na wycieczkę do stolicy i odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. W programie pobytu naszych gości nie mogło też zabraknąć miejsc przypominających o naszej wielowiekowej współpracy i przyjaźni. Udaliśmy się więc w Góry Świętokrzyskie, do Sanktuarium Św. Krzyża na szczycie Łysej Góry. Podążaliśmy śladami węgierskiego królewicza Emeryka (Szant Immre). Jak głosi legenda, królewicz w trakcie podróży po naszym kraju, jeszcze na wpół pogańskim, miał się tu zatrzymać i podarować relikwie św. krzyża opactwu benedyktynów. Na wzgórzu świątynnym co rusz odkrywaliśmy polsko- węgierskie akcenty. Po dużej dawce historii przyszedł czas na współczesność. Z wielka dumą zaprezentowaliśmy naszym gościom 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego. Młodzież w skupieniu wysłuchała prezentacji o funkcjonowaniu lotniska w Łasku oraz zapoznała się z indywidualnym wyposażeniem pilota samolotu wielozadaniowego F-16. Dużą atrakcją dla grupy była obserwacja z wieży, przy idealnej pogodzie, połączonych startów jednostek na loty ćwiczeniowe.

     Ostatni wieczór wizyty przyjaciół z Dunaujvaros przypadł na Dzień Dziecka, postanowiliśmy połączyć tradycyjny wieczorek poezji i pożegnanie wymiany polsko- węgierskiej w jedną uroczystość. Popłynęły wiec razem strofy wierszy Brzechwy, piosenki o dziecięcych emocjach z węgierskimi, intrygująco brzmiącymi rymowankami. Spotkanie uwieńczyła lekcja kroków czardasza, węgierski smakołyk Turo Rudi i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów ZSO w Kolumnie.

     Program wymiany wzbogacił naszą szkolną społeczność o wiele miłych doświadczeń, kolejny raz potwierdziło się powiedzenie „Polak, Węgier - dwa bratanki”.

       Jeszcze raz kierujemy wyrazy podziękowania do naszych zaprzyjaźnionych instytucji i sponsorów, bez których pomocy trudno byłoby nam zorganizować wycieczki i pożegnalne upominki dla gości z Węgier. Są to: Bank Spółdzielczy w Poddębicach, Nadleśnictwo Kolumna, Dowództwo 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, Muzeum Historii Miasta Łask oraz Państwo Hajdukiewicz i Retro Cafe.

  • wgrzy1
  • wgrzy2
  • wieczorek5
  • wieczorek6
  • wieczorek8
  • wieczorek9
  • wieczorek9d

                                                                                                  Dorota Janiszewsk - kordynator wymiany


                                                  logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip