Akceptuję pliki cookies.

20 lat polsko-niemieckiej wymiany młodzieży szkolnej

pomiędzy miastami partnerskimi Dannenberg (Elbe) a Łaskiem-Kolumną

 

polnische schler

 

14 września kolejna grupa młodzieży wraz z opiekunami, p. Anną Ciebiadą i Ewą Żyłą-Wiewiórską wyjechała do Niemiec na wymianę szkolną. Tym razem to rok szczególny, bowiem świętujemy 20-lecie naszej współpracy ze szkołą w Dannenbergu nad Łabą (Dolna Saksonia).

„Ojcami wymiany” są pan Władysław Stawicki i pan Erich Krüger (z-ca prezydenta miasta), którzy to zaszczepili pomysł ówczesnej dyrektorki szkoły w Kolumnie, pani Krystynie Politańskiej. Od roku 1993 współpraca rozwija się znakomicie wspierana przez władze Gminy Łask oraz tamtejszej gminy zbiorowej Elbtalaue. Na obchodach jubileuszu nie zabraknie więc znamienitych osobistości, m.in. delegacji z Łasku, z panią wiceburmistrz Janiną Kosman, wyżej wymienionymi inicjatorami wymiany oraz obecnej pani dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Haliny Wawrzyniak-Lichej.

W tym roku czeka 15-osobową grupę młodzieży z gimnazjum i liceum w Kolumnie moc atrakcji, m.in. wycieczka do Berlina ze zwiedzaniem słynnej wieży telewizyjnej i rejsem po Szprewie oraz wycieczka do Wolfsburga – „miasta samochodów”. Nie zabraknie też prelekcji muzealnej w Centrum Archeologicznym w pobliskiej miejscowości Hitzacker oraz zwiedzania genialnego systemu wałów przeciwpowodziowych, chroniących to miasteczko przed wylaniem Łaby. W samym Dannenbergu poza zwiedzaniem z przewodnikiem, uczniowie będą mieli okazję poznać Conti – miejscowy zakład produkujący opony. Wycieczki, zajęcia w szkole, igrzyska olimpijskie, gry terenowe – oczywiście wszystko na wesoło – to tylko namiastka tego, czego uczniowie z naszej szkoły doświadczą podczas tygodniowej wizyty. Wymiana sprzyja pokonywaniu barier, nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych oraz nauce tolerancji. Po takiej życiowej nauce i dawce atrakcji nasza młodzież z pewnością wróci odmieniona.

 M. Maliszak


                                                  logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip