Akceptuję pliki cookies.

Wrzesień 2009 roku przyniósł możliwość uczestnictwa w kolejnej, tym razem już szesnastej wymianie polsko-niemieckiej.

 

12 września rozpoczął się wczesnym rankiem i zbiórką punktualnie o 6.30 po to by już chwilę później wyruszyć naprzeciw przygodom. Co prawda cała podróż trwała aż 12 godzin i nie szczędziła nam wszelkich przesiadek, to mimo wszystko, nikt się nie zgubił a i jego bagaż dotarł cało na właściwe miejsce. Mimo znużenia podróżą, z niecierpliwością czekaliśmy na powitanie naszych niemieckich rodzin przyjmujących. I jak zwykle mogliśmy liczyć na ich serdeczność i uprzejmość.

 

Pierwszy dzień naszego pobytu, przepełniły powitania. Zwłaszcza, że miały szczególne znaczenie dzięki równoczesnej obecności wymiany międzyszkolnej jak i delegacji władz miasta Łask.

 

Kolejne dni wypełnione były zwiedzaniem, poznawaniem oraz odkrywaniem Niemiec. W Hamburgu udaliśmy się w rejs statkiem, który to ukołysał nasze zmysły. W Luneburgu, oprócz zwiedzania ratusza, wybraliśmy się na wodę lecz tym razem mniejszą. Każdy mógł poszaleć na basenie.

 

Dodatkowo czas mijał w oka mgnieniu na przeróżnych konkursach i zabawach. Dzięki temu również mogliśmy poznać lepiej nie tylko miejsca, ale również naszych nowych niemieckich kolegów. Z upływem czasu nawet bariery językowe zostały zniesione. My podszkoliliśmy swoją znajomość języka niemieckiego jak i również zapoznaliśmy się z wieloma ciekawostkami językowymi. Nie byliśmy też dłużni i bardzo chętnie uczyliśmy polskiego.

 

Niestety co dobre szybko się kończy i sami nie wiedzieliśmy kiedy nadszedł czas pożegnania. Przybyły na nie całe rodziny, z którymi zdążyliśmy się zżyć. Trudno było się rozstać i wcale nikt nie chciał jeszcze wracać... Miejmy nadzieję że jak najszybciej znów będzie okazja do ponownego spotkania, ponieważ przyjaźnie i znajomości zawarte dzięki wymianie nie skończą się tak szybko...

Karolina i Paulina III A LO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                  logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip