Akceptuję pliki cookies.

W wizycie tej wzięło udział 20 uczniów z Zespołu Szkół w Równem i pięciu opiekunów ukraińskich. Uczniowie ukraińscy przyjmowani byli przez rodziny uczniów polskich, i nauczycieli naszej szkoły.
Przyjazd naszych gości był możliwy dzięki programowi unijnemu RITA, w ramach którego zrealizowano pierwszy etap projektu “Młodzi dla młodych – kreowanie młodzieżowych liderów profilaktyki”. Podczas pobytu gości z Ukrainy odbywały się zajęcia warsztatowe np. dotyczące komunikacji kompetencji komunikacyjnych istotnych w pracy młodzieżowego lidera, a także wycieczki poznawczo- rekreacyjne.
Podczas JARMARKU ŁASKIEGO nasi goście zaprezentowali się ze swoim programem artystycznym o Ukrainie i nastąpiła wymiana koszulek w kolorach czerwonym i niebieskim z imionami uczestników, herbami miast. Podczas swego pobytu młodzież i opiekunowie spotkali się z władzami miasta i parlamentarzystami z naszego terenu, oraz wyjechali do Łodzi gdzie zwiedzali miasto. Najdłuższa jednak wycieczka to wyjazd do Trójmiasta, Malborka i Torunia.
Tuż po przyjeździe do Gdańska część uczniów od razu wybrała się na spacer nad morze, a część przeżywała sportowe emocje oglądając mecze reprezentacji Ukrainy i Polski. W kolejnym dniu młodzież zwiedzała port w Gdyni i Sopot, oraz gdańską starówkę. Podczas pobytu w Trójmieście grupa polsko-ukraińska była gośćmi Stowarzyszenia Integracyjnego „PROMYK” w Gdyni, gdzie młodzi ludzie zaprezentowali jak pracują z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie realizując program “Sporty ekstremalne jako element profilaktyki”. Po prezentacji w ośrodku młodzież mogła pograć w paintballa na terenie leśnym wokół Ośrodka.
W Toruniu uczestniczyliśmy w szkoleniu w Towarzystwie Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, które realizuje program szkolenia młodzieżowych liderów profilaktyki ze swojego terenu, a także zwiedzaliśmy Toruń oraz zamek w Malborku.
Czas wymiany upłynął bardzo szybko, zwłaszcza że program był bardzo różnorodny. Oprócz oficjalnych spotkań uczniowie ukraińscy poznali naszą miejscowość, szkołę, a także swych rówieśników spędzając z nimi wspólnie czas. Była to niewątpliwie możliwość porównania obu narodów, kultury, zwyczajów, nauczania.
Program zarówno edukacyjny jak i rekreacyjny został przez większość młodzieży oceniony pozytywnie. Atrakcyjny był zarówno dla młodzieży ukraińskiej jak i uczniów naszej szkoły.

Opisano wizytę na podstawie sprawozdania pani Aleksandry Owczarek


                                                  logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip