Akceptuję pliki cookies.

25 lat WYMIANY POLSKO-NIEMIECKIEJ

wymiana1

wymiana2

wymiana3

 

 

W 2018 roku obchodzimy 25 rocznicę podpisania Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Łasku – Kolumnie to podwójna okazja, bowiem w tym roku przypada też 25 rocznica nawiązania współpracy ze szkołą im. Nicolasa Borna w Dannenbergu. Ideę wymiany i jej realizację zawdzięczamy panu Władysławowi Stawickiemu, pani dyrektor Krystynie Politańskiej i -
nieżyjącemu już - panu Erichowi Krügerowi (burmistrzowi Dannenbergu). W tym czasie burmistrzem Łasku był pan senator Andrzej Owczarek, który bardzo popierał ten projekt i jego wykonanie.
Od roku 1993 współpraca rozwija się znakomicie, wspierana przez władze Gminy Łask oraz gminy zbiorowej Elbtalaue.

W tym roku szkolnym za wymianę ze strony polskiej odpowiedzialny był pan Marcin Maliszak. Wspierały go panie: Dorota Madej-Nogala i Aleksandra Owczarek oraz harcerze: druh Krystian Piotrowski (Hufiec ZHP Łask) i Igor Jędrzejczak. Za szczególną pomoc dziękujemy pani Okniańskiej – mamie uczennicy Gimnazjum w ZSO w Kolumnie.Ze strony niemieckiej opiekunkami były: pani Steffi Jepp i pani Marion Schneider.

29 września w ZSO w Łasku – Kolumnie odbyła się uroczystość podsumowująca 25 lat współpracy. Wśród zaproszonych gości byli: pan Burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek, pan Senator RP Andrzej Owczarek, założyciele wymiany: pan Władysław Stawicki i pani dyrektor Krystyna Politańska, dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 4 im. Leśne Skrzaty w Łasku pani Hanna Waśniewska, kierownik Filii ŁDK w Kolumnie pan Grzegorz Rosiak, Przewodniczący Rady Dzielnicy Kolumna pan Sylwester Florczak oraz nauczyciele, którzy brali udział w wymianie pani Anna Badura, pani Anna Ciebiada i pani Anna Stawicka.
Specjalnie na tę okoliczność przyjechał też, wraz z koleżanką polskiego pochodzenia, która była tłumaczką,pan redaktor Gerhard Meier-Kairis, aby przygotować artykuł na temat wymiany do niemieckiej gazety.

W czasie uroczystości podziwialiśmy występy dzieci z Filii ŁDK w Kolumnie przygotowane przez panie: Małgorzatę Archman i Natalię Kaciupską. Dekoracje, wśród których były prace wykonywane przez uczniów w czasie zajęć integracyjnych, przygotowała pani Małgorzata Jadczak.

O historii wymiany opowiedzieli jej założyciele – pan Władysław Stawicki, pani dyrektor Krystyna Politańska i pan senator Andrzej Owczarek. O obecnym znaczeniu wymiany mówiła Dyrektor ZSO w Łasku – Kolumnie pani Halina Wawrzyniak – Licha, a następnie Burmistrz Łasku pan Gabriel Szkudlarek. Pan Burmistrz ufundował tort jubileuszowy oraz prezenty, które otrzymali niemieccy uczestnicy wymiany na pamiątkę pobytu w naszym mieście.Dyrektor ZSO w Łasku – Kolumnie pani Halina Wawrzyniak – Licha odczytała list gratulacyjny od organizacji międzynarodowej pn. Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży, związany z rocznicami. Ponadto Szkoła im. Nicolasa Borna w Dannenbergu i ZSO w Łasku – Kolumnie otrzymały od PNWM tablice jubileuszowe. Jedna z nich zostanie zawieszona w ZSO w Łasku – Kolumnie.

 

25-lecie wymiany młodzieży z Dannenbergiem

25niemcy

Od 22 do 29 września będziemy gościć naszych przyjaciół z Niemiec. Koszt wzięcia udziału w wymianie – jedynie 300 zł. Cena obejmuje wszystkie atrakcje ujęte w programie. Przyjmując w swoim domu Niemca/Niemkę masz możliwość wyjazdu na wymianę do Niemiec w następnym roku.

Jeśli jesteś zdecydowany/a lub masz jakieś pytania, skontaktuj się ze mną niezwłocznie osobiście lub przez Vulcana (M. Maliszak). Nie zwlekaj, liczba miejsc: tylko 15!!!

Dzień Punkty programu

So. 22.09.

wieczorem

Przyjazd niemieckich uczestników. Powitanie w szkole, poczęstunek, zakwaterowanie u rodzin.

Nd. 23.09. Dzień w rodzinach.
Pn. 24.09.

Zajęcia integracyjne oraz zajęcia artystyczne.

Obiad na szkolnej stołówce.

Gry terenowe z harcerzami na terenie Kolumny kończące się ogniskiem.

Wt. 25.09. Całodniowa wycieczka do Krakowa
 • Zwiedzanie z przewodnikiem Fabryki Schindlera.
 • Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem w języku pol. i niem. (Wawel, Stare Miasto, rynek).
 • Czas na indywidualny zakup pamiątek.
Śr. 26.09. Wycieczka do Łodzi
 • Wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1.
 • Zakupy w Manufakturze.
Cz. 27.09. Całodniowa wycieczka do Kazimierza Dolnego
 • Zwiedzanie Kazimierza Dolnego z przewodnikiem: Wąwóz Korzeniowy, Góra Trzech Krzyży, ruiny zamku XVI wiecznego, baszta, kościół Farny, rynek.
 • Off-Road – Wyprawa samochodami terenowymi.
 • Czas na obiad i indywidualny zakup pamiątek na rynku.
Pt. 28.09.

Zajęcia sportowe, gry i turnieje.

Bankiet pożegnalny z okazji 25-lecia wymiany. Podsumowanie, część oficjalna oraz bogaty program artystyczny.

So. 29.09.

rano/do południa

Pożegnanie niemieckich gości przed szkołą, pamiątkowe zdjęcie.

Wyjazd uczniów z ZSO w Łasku- Kolumnie na Węgry w ramach współpracy z szkołą polonijną z Dunaujvaros w dniach 4 - 10 czerwiec b.r.

 • 1
 • 10
 • 13a
 • 14
 • 3
 • 4

Mija dokładnie miesiąc od naszego powrotu z wymiany polsko- węgierskiej. I chociaż bezpośrednio po podróży, uczniowie z opiekunami wpadli we wir przygotowań do ostatnich sprawdzianów, Gimbalu i uroczystości zakończenia roku szkolnego, to wspomnienia o dniach spędzonych nad Dunajem wciąż są intensywne i powracają. Czas najwyższy podsumować naszą tegoroczną węgierską przygodę!

Podróż rozpoczęliśmy w poniedziałek 4-go czerwca o bardzo wczesnej porze, bo o 5.00 rano. Musieliśmy zdążyć na pociąg z łódzkiego Dworca Fabrycznego do Krakowa, aby następnie w południe przesiąść się na autobus do Budapesztu. Po kilkunastu godzinach mogliśmy zameldować się na miejscu u naszych gospodarzy. Od wielu lat współpracujemy z nauczycielem polonijnym panią Ewą Modrzejewską, która dokłada wszelkich starań, aby program wymiany był ciekawy i interesujący. Pani Ewa wraz z mężem Istvanem Rath są wspaniałymi przewodnikami po miejscach związanych z historią i kulturą Madziarów , ale też zawsze wyszukują akcenty związane z kartami przyjaźni polsko- węgierskiej. Samo miejsce zakwaterowania naszej grupy było takim przykładem. Mieszkaliśmy w sąsiedztwie Parafii Personalnej św. Wojciecha w Budapeszcie, w miejscu bardzo ważnym dla Polonii Węgierskiej. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści proboszcza ks. Krzysztofa Grzelaka o narodzinach i zmiennych losach polskiej społeczności w stolicy Węgier. Dom Polski przy ulicy Ohegy stał się na kolejne dni idealną bazą wypadową dla naszych wycieczek po Budapeszcie. W stolicy Węgier nie sposób jest się nudzić, sam spacer po wzgórzu zamkowych Budy w późnych godzinach wieczornych był dla nas niezapomnianą atrakcją. Nasi uczniowie zwiedzili takie miejsca jak Katedra św. Stefana, Plac Bohaterów, kompleks murów zamkowych Budy z Basztą Rybacką i Kościół św. Macieja. Kilka godzin spędziliśmy wspólnie na Wyspie św. Małgorzaty, której zielona przestrzeń zachęcała do aktywnej rekreacji i zabawy. Równie ciekawe miejsca, które odwiedziliśmy w trakcie tegorocznej wymiany młodzieży to, pałac Habsburgów w Gödöllő, Veresegyházi z niedźwiedzim rezerwatem i Velence czyli węgierska Wenecja. Tradycyjnie już, ostatnie dni, grupa naszej młodzieży spędziła w rodzinach uczniów partnerskiej szkoły polonijnej z Dunaújváros. Atmosfera spotkań była bardzo udana, tak jak w zgranej grupie przyjaciół. Spotykamy się co roku od 2013 i zdążyliśmy nawiązać trwałe przyjaźnie.

Dziękujemy i Do zobaczenia w przyszłym roku w Łasku- Kolumnie! - Szeretettel!

Dorota Janiszewska- nauczyciel ZSO w Łasku- Kolumnie

20 lat polsko-niemieckiej wymiany młodzieży szkolnej

pomiędzy miastami partnerskimi Dannenberg (Elbe) a Łaskiem-Kolumną

 

polnische schler

 

14 września kolejna grupa młodzieży wraz z opiekunami, p. Anną Ciebiadą i Ewą Żyłą-Wiewiórską wyjechała do Niemiec na wymianę szkolną. Tym razem to rok szczególny, bowiem świętujemy 20-lecie naszej współpracy ze szkołą w Dannenbergu nad Łabą (Dolna Saksonia).

„Ojcami wymiany” są pan Władysław Stawicki i pan Erich Krüger (z-ca prezydenta miasta), którzy to zaszczepili pomysł ówczesnej dyrektorki szkoły w Kolumnie, pani Krystynie Politańskiej. Od roku 1993 współpraca rozwija się znakomicie wspierana przez władze Gminy Łask oraz tamtejszej gminy zbiorowej Elbtalaue. Na obchodach jubileuszu nie zabraknie więc znamienitych osobistości, m.in. delegacji z Łasku, z panią wiceburmistrz Janiną Kosman, wyżej wymienionymi inicjatorami wymiany oraz obecnej pani dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Haliny Wawrzyniak-Lichej.

W tym roku czeka 15-osobową grupę młodzieży z gimnazjum i liceum w Kolumnie moc atrakcji, m.in. wycieczka do Berlina ze zwiedzaniem słynnej wieży telewizyjnej i rejsem po Szprewie oraz wycieczka do Wolfsburga – „miasta samochodów”. Nie zabraknie też prelekcji muzealnej w Centrum Archeologicznym w pobliskiej miejscowości Hitzacker oraz zwiedzania genialnego systemu wałów przeciwpowodziowych, chroniących to miasteczko przed wylaniem Łaby. W samym Dannenbergu poza zwiedzaniem z przewodnikiem, uczniowie będą mieli okazję poznać Conti – miejscowy zakład produkujący opony. Wycieczki, zajęcia w szkole, igrzyska olimpijskie, gry terenowe – oczywiście wszystko na wesoło – to tylko namiastka tego, czego uczniowie z naszej szkoły doświadczą podczas tygodniowej wizyty. Wymiana sprzyja pokonywaniu barier, nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych oraz nauce tolerancji. Po takiej życiowej nauce i dawce atrakcji nasza młodzież z pewnością wróci odmieniona.

 M. Maliszak


                                                  logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip