Akceptuję pliki cookies.

Bawcie się dobrze i odpoczywajcie,

życzymy Wam udanych i bezpiecznych FERII ZIMOWYCH

NASI UCZNIOWIE W DANNENBERGU

  • wymiana1
  • wymiana2
  • wymiana3
  • wymiana4
  • wymiana5
  • wymiana6
  • wymiana7
  • wymiana8
  • wymiana9

W sobotę, 23 września, po raz kolejny odwiedziliśmy Dannenberg. Każdy z nas zamieszkał w niemieckiej rodzinie. Musieliśmy porozumiewać się w obcych dla nas językach (niemieckim i angielskim), co stanowiło dla nas niemałe wyzwanie. Mimo tego, każdy z nas nawiązał nowe znajomości, które potrafią trwać przez naprawdę długi czas. Spędzaliśmy razem z Niemcami każdy dzień i bardzo się zaprzyjaźniliśmy.

Do Dannenbergu jechaliśmy busami i pociągami. Mieliśmy wiele emocjonujących, a czasami bardzo śmiesznych przygód po drodze. Mimo opóźnienia na dworcu w Magdeburgu, dotarliśmy szczęśliwie do celu. Zostaliśmy przydzieleni do naszych rodzin i pojechaliśmy z nimi do domów. Wtedy była pora na nawiązanie pierwszych kontaktów i poznanie domowników. Było to dość ekscytujące doznanie.

W niedzielę był tak zwany ,,dzień w rodzinach", co oznacza, że był on do naszej dyspozycji. Postanowiliśmy spotkać się z Niemcami i poznać ich lepiej. Ten dzień spędziliśmy na wspólnej zabawie.

Poniedziałek, to czas, aby poznać szkołę w Dannenbergu. Rano braliśmy udział w ciekawych grach integracyjnych. Mieliśmy szansę dowiedzieć się co kto lubi i jakie ma zainteresowania. Uczyliśmy się tańca na piątkową uroczystość. Po mile spędzonym czasie, udaliśmy się na powitanie do burmistrza Dannenbergu - Jurgena Meyera. Wygłosił przemówienie, w którym podziękował za nasze przybycie i życzył wspaniałej zabawy. Był to bardzo miły gest, po którym poczuliśmy się jak u siebie w domu. Potem nasi niemieccy koledzy oprowadzili nas po szkole. Tamtejsze placówki różnią się od naszych. Wygląd odbiega od Polskich standardów oraz klimat jest zupełnie inny. Było to dla nas niezwykle ciekawe doświadczenie.

We wtorek odbyła się pierwsza wycieczka. Udaliśmy się autokarem do nadmorskiej miejscowości Rostock. Zwiedzaliśmy tamtejsze ZOO. Mieliśmy szansę zobaczyć ciekawe zwierzęta, oraz nakarmić lamy. Kiedy skończyliśmy, poszliśmy na rejs promem po Bałtyku. Dla wielu z nas ciekawym doświadczeniem stało się bycie nad morzem po stronie Niemiec. Dopłynęliśmy do Warnemunde, gdzie dostaliśmy czas wolny, żeby coś sobie kupić. Kiedy czas się skończył, powróciliśmy do Dannenbergu.

Środa to dzień, kiedy Niemcy zabierają Polaków na wycieczkę do pobliskiej miejscowości Hitzacker.. Czekała tam na nas sympatyczna pani przewodnik, która oprowadziła nas po centrum archeologicznym. Pokazała jak roznieca się ogień za pomocą kamieni i opowiedziała o życiu naszych przodków. Na szczęście w tym roku pogoda dopisała, deszcz nie mógł nam przeszkodzić w zwiedzaniu. Weszliśmy na wzgórze obejrzeć winnicę. Potem udaliśmy się na most, zobaczyć słynne wały powodziowe. Miasto Hitzacker jest niestety często zalewane podczas mocnych deszczów . Na tym zakończyła się nasza wizyta.

Środowe popołudnie mieliśmy dla siebie. Mogliśmy udać się na zakupy i spotkać się ze znajomymi z wcześniejszych lat. Wiele czasu spędzaliśmy też w Jugendzentrum, czyli centrum dla młodzieży. Znajduje się ono przy szkole i można tam pograć w ping – ponga, piłkarzyki, bilard, czy po prostu odpocząć po ciężkim dniu. Mogą tam przychodzić wszyscy młodzi ludzie. To miejsce dla uczniów. W naszym kraju nie ma takich centrów, a szkoda, bo to bardzo praktyczna i przyjemna opcja spędzenia czasu po lekcjach. Wieczorem był przygotowany dla nas film, który mogliśmy razem obejrzeć. Na tym zakończyliśmy dzień pełen wrażeń.

W czwartek wybraliśmy się w Góry Harz. Wjechaliśmy na górę kolejką. Mieliśmy szansę podziwiać przepiękne widoki. Przeszliśmy szlakiem przyrodniczym i odbyliśmy ,,spacer w koronach drzew”, czyli po prostu na wysokości. Cały czas towarzyszył nam piękny krajobraz i czyste, górskie powietrze. Pierwszy raz mieliśmy szansę pooglądać rysie.

Piątek był dniem pożegnań i ostatnich rozmów. Rano zostały dla nas zorganizowane zajęcia sportowe. Mieliśmy wykonać zadania w mieszanych drużynach. To dosyć ciężkie zadanie, żeby w takiej sytuacji prawidłowo i szybko porozumieć się z osobą, która nie mówi po polsku. Było to w pewnym sensie sprawdzeniem naszych umiejętności językowych. Na szczęście wszyscy sobie radzili i zawody minęły w wesołej atmosferze. Wieczorem czekała nas uroczystość pożegnalna.

W sobotę nikt nie miał ochoty przyjechać pod szkołę, bo to oznaczało odjazd do domu. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i zaczęliśmy się żegnać. Na każdej wymianie ten moment jest bardzo emocjonujący. Tydzień to zdecydowanie za mało. Zawsze żegnamy się ze łzami, wielkimi słowami i obietnicami kolejnego spotkania. Niestety trzeba było odjeżdżać.

Podróż minęła nam sprawnie, również z przygodami. Humory nam się poprawiły, ale w końcu zaczęło dokuczać zmęczenie. Rodzice odebrali nas spod szkoły. Nie widzieliśmy się ze swoimi rodzinami tydzień, więc był to bardzo przyjemny moment. W końcu mogliśmy zasnąć we własnych łóżkach, ale nadal pozostał niedosyt i smutek z powodu rozstania.

Mamy nadzieję, że zobaczymy się jeszcze kiedyś z kolegami z Niemiec, oraz chcielibyśmy, wrócić tam ponownie. Wymiana to jest naprawdę cudowne doświadczenie, które każdy powinien przeżyć.

Joanna Budzińska

logo pnwm

 SPOTKANIA Z RODZICAMI

 

- podpisanie umów dotyczących wypożyczenia książek

- przekazanie książek rodzicom

- przypomnienie zasad logowania do dziennika elektronicznego

- wybór rodzica do Rady Rodziców

5 WRZEŚNIA 2017r 

16.00 – klasa IV a

16.30 – klasa IV b

17.00 – klasa IV c

17.30 – klasa VI a

18.00 – klasa VI b

18.30 – klasa VIIa

19.00 – klasa VIIb

6 WRZEŚNIA 2017r

16.00 – klasa Va

16.30 – klasaVb

17.00 – klasa IIa GIM

17.30 – klasa II b GIM

18.00 – klasa IIIa GIM

18.30 – klasa IIIb GIM

19.00 – klasy I,II, III LO

WALENTYNKOWY KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ

W Walentyki, 14 lutego 2017r., po raz trzeci z rzędu w SP w ZSO w Kolumnie odbył się Konkurs Piosenki Anglojęzycznej w kategorii klas: I-III oraz IV-VI. Swoją obecnością w jury zaszczyciło nas obok organizatorów, będących nauczycielami języka angielskiego, pań: Ewy Żyły, Doroty Madej-Nogali oraz pani Izabeli Grali, dwoje specjalnych gości. Jednym z nich była pani Aleksandra Saganowska reprezentująca wydawnictwa książek do nauki języków obcych: Egis Sp. z o.o. oraz Express Publishing, które wraz z Klubem Fitness Fit&Paradise pani Anny Robak z Kolumny, wydawnictw Oxford University Press i Macmillan Publishing oraz firmą Polanglo ufundowały liczne nagrody dla każdego z uczestników. Drugim gościem, którego udział znacząco wzbogacił przebieg imprezy, był jej szczególnym uświetnieniem i jesteśmy przekonani, iż na długo zostanie w pamięci wszystkich obecnych osób, był pan Wojciech Łuszczykiewicz, wokalista zespołu Video.

 konkurs piosenki anglojzzycznej1

 

Nagrodę Grand Prix w kategorii klas I-III zdobyła Amelia Piotrowska z klasy III, która pięknie wykonała utwór Rihanny Love on the Brain. Pierwsze, drugie i trzecie miejsce w tej samej kategorii wiekowej zdobyły kolejno uczennice z trzeciej klasy: Alicja Archman z piosenką Hey Now Hilary Duff, Lila Łuszczykiewicz z utworem LP Lost on You oraz Hanna Wierzbicka, która zaprezentowała Faded Alana Walker'a. Wyróżnienia zdobyły: Anita Olczak - Have got a pet, Natasza Nogala - Twinkle, twinkle little star (obie dziewczynki to uczennice klas drugich) oraz Aleksandra Walczak z Malwiną Witusik z klasy trzeciej w piosence Beatles'ów Yellow Submarine .

W kategorii wiekowej klas IV-VI jury jednogłośnie przyznało nagrodę Grand Prix uczniowi Jakubowi Jurkowi z klasy V, który w spektakularnie i żywiołowo zaśpiewał I'm still standing Eltona John'a. Miejsce pierwsze zdobył cztero-osobowy zespół, w którego skład weszli: Jakub Kwiatkowski, Kacper Łukaszewski, Dawid Bączyk oraz Kacper Ziółkowski - uczniowie również klasy piątej zachwycili zarówno publiczność jak i jury oryginalnym wykonaniem utworu zespołu Pink Floyd Another brick in the wall. Drugie miejsce zdobyła Katarzyna Grobelna (kl. 5) z piosenką Sabriny Carpenter Can't blame a girl a trzecie Marcel Witusik (kl. 5), który zaśpiewał Story of my life brytyjsko-irlandzkiego boysband'u One Direction. Wyróżnienia otrzymali: uczennica klasy szóstej Julia Prusisz za Can't stop the feeling Justina Timberlake'a, Olga Jurek i Katarzyna Miszewska (kl. 5), które zaśpiewały Cool me down Margaret oraz Dawid Matusiak z Dominikiem Szybczyńskim (kl. 4) za wykonanie Let me love you Justina Bieber’a.

Wszystkim artystom serdecznie dziękujemy za udział.

konkurs piosenki anglojzzycznej2


                                                  logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip