Akceptuję pliki cookies.

Wycieczka klasy IIb Gimnazjum do Dłutówka.

Naszą relację rozpoczniemy jak przypowieść – „O niezwykłym łosiu, co umiał latać, psujących się rowerach i wiernym pluszaku lemurku”.

  • wycieczkaIIb1
  • wycieczkaIIb2
  • wycieczkaIIb3
  • wycieczkaIIb4
  • wycieczkaIIb5
  • wycieczkaIIb6

Na dzień 23.09.2016 roku uczniowie II b Gimnazjum zaplanowali wraz z wychowawczynią panią Dorotą Janiszewską rajd rowerowy po najbliższej okolicy.Tradycyjnie już klasa obrała sobie za cel miejsce powiązane z historią i dziejami oręża. Dwa lata temu udało nam się odwiedzić cmentarz z czasów I WŚ w lasach Wymysłowa Piaski. Teraz przyszła kolej na miejsce upamiętniające zmagania żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku.

Dotarliśmy do makiety-rekonstrukcji polskiego samolotu „Łoś”, który stoczył zaciętą walkę powietrzną z niemieckimi myśliwcami w dniu 4.09.1939 roku. Strącony nad wsią Dłutówek wylądował awaryjnie. Z płonącej maszyny zdołano uratować całą załogę. Nasi uczniowie w skupieniu zapoznali się z opowieścią o wydarzeniach sprzed 77 lat. Sylwetka brązowego samolotu z białoczerwoną szachownicą, szumiący las, zdjęcia młodych żołnierzy pilotów, piaszczysta skarpa to była niezwykła oprawa lekcji w terenie. Nic dziwnego, że młodzież z dużym zaciekawieniem odniosła się do prelekcji o walkach kampanii wrześniowej i szybko zapomniała o niewygodach podróży. Bowiem trasa okazała się bardzo wymagająca i długa. Przejechaliśmy łącznie 35 kilometrów.

Nie obyło się bez kraks i usterek w naszych rowerach. Dzięki pomocy opiekunów pana Marcina Sobierajskiego i Jakuba Oleszczaka wycieczka szczęśliwie dotarła do celu. Miłym akcentem rajdu rowerowego był odpoczynek w gospodarstwie agroturystycznym „W dolinie Ślądkowic”, gdzie czekało na nas ognisko z kiełbaskami. No i już na sam koniec kilka słów o tym, skąd wziął się tytułowy lemurek.Jest to pluszowa maskotka, pamiątka ze wspólnego pobytu we wrocławskim Afrykarium. Od dwóch lat jest to obowiązkowy towarzysz naszych zabaw i różnych eskapad. „Gdzie naszą klasę poniesie tam i szczęśliwego lemurka.”


                                                  logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip