Akceptuję pliki cookies.

Tytuł laureata na etapie centralnym w Warszawie „Losów żołnierza i dzieje oręża polskiego” dla Marcela Witusika, ucznia SP nr 4 w Łasku- Kolumnie.

witusik16375

Dla szkoły czerwiec to tradycyjnie czas podsumowań i ocen pracy uczniów. To miesiąc, który przyniósł nam wiele powodów do zadowolenia z wyników i osiągnięć wychowanków. W tym roku mieliśmy jeszcze jedną okazję do dumy, uczeń z Kolumny- Marcel Witusik z klasy VIb wywalczył awans do etapu centralnego w ogólnopolskim konkursie historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. W wieloetapowych zmaganiach konkursowych, trwających od października ubiegłego roku, wzięło udział ok. 14 tys. uczniów z całej Polski. Marcel nie miał łatwego zadania, prawo udziału w zawodach centralnych przysługiwało dwójce laureatów z najlepszymi wynikami. W drodze do Warszawy musiał pokonać 34 zawodników ze szkół podstawowych całego województwa łódzkiego. Nasz zdolny szóstoklasista znalazł się w gronie 40 uczniów zaproszonych na finały konkursu do stolicy, które zostały zaplanowane w dniach 7-9 czerwca 2018 roku.

I tak nasz uczeń przez trzy dni zmagał się dzielnie z zadaniami, które w znacznym stopniu wykraczały poza podstawę programową. Pięć konkurencji konkursowych obejmowały : eksponat muzealny, geografię militarna, broń i barwę, historię oręża polskiego w sztuce (malarstwo, literatura, muzyka, film) oraz zabytki i obiekty historyczne. Uczniowie musieli wykazać się znajomością zagadnień z historii Polski w latach 1887–1922, jak również wiedzą dotyczącą dziejów oręża polskiego z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, literatury, muzyki i pieśni, malarstwa historycznego.

Tematyka tegorocznej edycji konkursu doskonale wpisała się w ideę „Roku dla Niepodległej”. W trakcie trwania konkursu uczniowie nie tylko rywalizowali między sobą, ale również wspólnie złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a także mieli okazję zwiedzić Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, jak również 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i bazę 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Mińsku Mazowieckim.

Marcel Witusik finalnie zajął XI miejsce i otrzymał tytuł laureata etapu centralnego, dodatkowo uczeń w przyszłości może liczyć na dodatkowe punkty w procedurze rekrutacji do szkół średnich.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów odbyło się w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Wśród gości obecni byli m.in. Maciej Kopeć - podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty, Jarosław Zaroń - Dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, płk w st. spocz. Bronisław Maciaszczyk pseud. "Józef" - Prezes Stowarzyszenia Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także przedstawiciele organizacji kombatanckich. Uroczystość uświetnił występ chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Cieszymy się z tegorocznego sukcesu Marcela i czekamy na Jego następne starty w konkursach.

Dorota Janiszewska- nauczyciel historii w ZSO w Łasku - Kolumnie

 

"Monitoring i poziom zanieczyszczeń powietrza w województwie łódzkim"

W piątek, 16 lutego uczniowie klas VI i VII SP uczestniczyli w prelekcji przygotowanej przez pana Marcina Sobczaka, pracownika Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. Tematem spotkania było: "Monitoring i poziom zanieczyszczeń powietrza w województwie łódzkim". Prelegenta zaprosiła do szkoły pani Natalia Kaciupska w ramach realizacji zadań projektu edukacyjnego "Las - Kolumna oazą czystego powietrza".

prelekcj powietrze1

prelekcj powietrze2

Program edukacji ekologicznej realizowany w Szkole Podstawowej nr. 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. I. J. Paderewskiego w Łasku – Kolumnie w ramach konkursu pn. „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2017/2018” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

„Las – Kolumna – oazą czystego powietrza”

Termin realizacji : październik 2017 – czerwiec 2018 pobierz >>>

 

FESTYN w BISKUPINIE

Kolejna edycja Festynu etnograficzno-archeologicznego w Biskupinie za nami. Jest to jedno z największych wydarzeń popularyzujących wiedzę o człowieku w pradziejach w Europie Środkowo-Wschodniej. Odbywa się nieprzerwanie od 23 lat. Co roku gromadzi od 50 do 100 tysięcy odwiedzających.Nie mogło wśród nich zabraknąć też i naszych uczniów.Wizytujemy to wydarzenie już kilkanaście lat, i co roku wracamy z festynu bardzo zadowoleni. Jest to wyjątkowe spotkanie z historią. W prastarej osadzie neolitycznej uczestnicy festynu mogą obejrzeć, dotknąć i poznać tajniki wyrobu przedmiotów sprzed tysięcy i setek lat. Na kilkudziesięciu stanowiskach pasjonaci odtwarzają przed publicznością wyrób narzędzi, stroi, broni, tak jak to wykonywano w zamierzchłych czasach. Większość zajęć należy do zapomnianych, a wręcz wymarłych i rekonstruowane są na podstawie znalezisk archeologicznych, źródeł pisanych i ikonograficznych. Nasi uczniowie wzbogacili swój słowniczek dawnych pojęć o takie terminy jak; radło, balia, podpłomyk, dziegieć itp. Tradycyjnie najwięcej zainteresowania wywołały walki średniowiecznych wojów i arsenał dawnego oręża.

Biskupin2

Biskupin2a

biskupin3

Podkategorie


                                                  logo politechnika lodzka    WFOŚiGW w Łodzi   logo bip